Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Chci mír za jakoukoliv cenu!

2. 04. 2023 14:44:55
Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...

„Drazí přátelé, podruhé v našich dějinách se britský premiér vrátil z Německa s čestným mírem. Věřím, že je to mír pro naši dobu,“ prohlásil vítězoslavně Neville Chamberlain po návratu z Mnichova v roce 1938.

Přímou reakcí na jeho slova se staly slavné věty Winstona Churchilla:Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.Jak víme z historie, Chamberlain se nemohl víc mýlit a Churchill nemohl mít větší pravdu. Politika appeasementu vůči diktátorům chtivých cizích území prostě nefunguje a snaha ustupovat agresorovi vede jenom k větší agresi, tedy přesnému opaku toho, čeho chtějí ti, co zastávají politiku appeasementu, dosáhnout, o čemž jsme se v historii přesvědčili nesčetněkrát.

Stejně tak se mýlí všichni ti, kteří chtějí vyměnit mír za ústupky Ukrajiny vůči agresivnímu Rusku. Zatímco Hitler před zabráním československého pohraničí a napadením Polska stihnul anšlus Rakouska, Putin stejným způsobem anektoval Krym a na východě Ukrajiny nechal vzniknout dva kvazistáty. Scénář a vylhaná obhajoba je v obou případech stejná. Jak Hitler, tak i Putin "chtěli chránit" Němce, respektive Rusy na územích cizích států před zlovůlí jejich vlád. V obou případech se jednalo o argumenty, které se nezakládaly na pravdě a v obou případech Evropa hanebně zaspala, respektive tomu dokonce přihlížela a neudělala vůbec nic. Až loňský brutální vpád Ruska do zbytku Ukrajiny a tisíce zdokumentovaných válečných zločinů, které spáchali ruští agresoři na Ukrajině, vzbudily Evropské státy a další země, které si konečně uvědomily, že Putinovské Rusko je stejnou hrozbou jako Hitlerovské Německo.

Přes všechny paralely a fakta o ruské agresi na Ukrajině se však stále najde množství Chamberlainů, kteří chtějí "mír" za jakoukoliv cenu, byť by to mělo znamenat zánik Ukrajiny a opětovné přímé vojenské ohrožení zbytku Evropy ze strany agresivního Ruska. Můžeme se jenom domnívat, zdali se jedná o pouhou naivitu, či hůře o prachobyčejný kalkul motivovaný bůhví čím a kým.

Paradoxní, nikoliv však překvapivé, je v této souvislosti chování komunistů, kteří celé dekády kritizovali ústupky spojenců, kteří obětovali v roce 1938 Československo pro mír, aby se ti samí komunisté nyní řadili do čela demonstrantů, kteří volají po stených ústupcích od Ukrajiny vůči Rusku. Ostatně podívejte se na fotografie z těchto demonstrací, uvidíte zde mnoho srpů, kladiv a rudých vlajek a na pódiu uslyšíte řečnit komunisty přiznané i ty zakuklené do jiných barev.

„Zvoní, zvoní zrady zvon,“ napsal před téměř 85 lety František Halas, když do Prahy dorazila zpráva z Mnichova o tom, že vlády Anglie a Francie zradily Československo a potvrdily Německu jeho nárok na část československého území a stejnou zradu nyní hlásají všichni ti, kteří chtějí mír za jakoukoliv cenu, aniž by si uvědomovali nebo naopak dokonce s vizí toho, že v podobě ruského světa přivedou do Evropy jenom násilí, bídu a zmar, což v roce 1844 trefně popsal Karel Havlíček Borovský, který po návratu z Ruska prohlásil "Odjel jsem do Ruska jako Slovan a vrátil jsem se jako Čech. Je to země bídy, zmaru, chlastu a rozsáhlých literárních děl o zmaru, bídě a chlastu". Na jeho slovech se za téměř dvě století nic nezměnilo. Zbývá proto jediné, stát pevně za Ukrajinou a podporovat ji v jejím statečném boji proti ruské agresi tak, abychom my mohli žít v Evropě v míru. Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!

Autor: Petr Čunderlík | neděle 2.4.2023 14:44 | karma článku: 31.63 | přečteno: 1042x

Další články blogera

Petr Čunderlík

Diagnóza české vlajky na profilu

Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..

28.7.2022 v 11:03 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 1112 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

František Kašpárek

Oči doširoka zavřené

Navalnyj, Lira, Assange. Co tyto případy spojuje a naopak rozděluje? Jsme vždy a za každých okolností v souladu s evropskými hodnotami?

24.2.2024 v 13:10 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 244 | Diskuse

Petr Kopáček

2 roky statečného boje Ukrajiny – porážka Ruska by nám stačit neměla

Když budeme jako Česko a EU chtít, Rusko nemá šanci. Česku se pomoc Ukrajině vyplatí. Zvažme nyní založení evropské obranné aliance, na pomoc USA nelze spoléhat navždy. A porážka Moskvy nestačí - lepší by bylo rozdělení Ruska.

24.2.2024 v 12:38 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 471 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážení farmáři!

Na rozdíl od totalitního státu, jako je Rusko, máte v liberálně demokratickém státě možnost a právo protestovat a stávkovat, ale vaše reálné protesty začínají mít velmi divný pach. Kým se necháváte organizovat?

23.2.2024 v 17:24 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 3121 |

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (84)

Von der Leyenová se bude znovu ucházet o post předsedkyně Komise. Rada rozhodla o spuštění vojenské námořní operace EU v Rudém moři. Nová směrnice má udělat ze spotřebitelů aktéry zelené transformace.

23.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jan Bartoň

Biden považuje na největší existenční hrozbu pro lidstvo klima

Joe Biden se ve své předvolební kampani vyjadřuje i o zahraniční politice. Označil sprostým slovem ruského prezidenta a vyjádřil se o existenčních hrozbách.

23.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 201 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4182

syn, bratr, strýc, bratranec, bohužel již nejsem vnuk, za to jsem šťastný "táta" dvou psích slečen, milovník přírody a sýrů, cestovatel, Afričan, fotograf, posluchač "dobré" hudby, squashista, čtenář, rejpal, filmový divák, vděčný strávník, barman, lenoch...

více na webu: www.petrcunderlik.cz


najdete mě také na facebooku:

Petr Čunderlík Photographer


 

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...