Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

Pes má právo se bránit a třeba i zaútočit na člověka!

25. 01. 2011 7:47:14
Pes není stroj, pokud mu někdo ubližuje má stejné právo na obranu jako jakýkoliv jiný tvor, včetně člověka. Názory typu, že pes nesmí nikdy napadnout člověka jsou pouze nepochopením podstaty života a jeho ochrany. Chtít po nějakém živém tvorovi, aby snášel ubližování jiného tvora a přitom se nebránil, může jedině sobec a ti jak známo kašlou na všechno a všechny kolem sebe. Nemá proto větší význam brát jejich názory za bernou minci.

perex.jpg
Pes provází člověka již dlouhou řadu let a jako zástupce živočišné říše dosáhl pravděpodobně nejvýznamnějšího statusu v lidské společnosti. Stal se tak jedinečným přítelem, ochranářem a pomocníkem, pro mnohé lidi je to navíc ten nejdůležitější tvor, který jim pomáhá v jejich životním údělu. Psa tak potkáte téměř na každém kroku, a nebylo by proto od věci se, krom obecných informací, že pes je savec, má čtyři nohy, zuby a ocas, dozvědět o životě tohoto tvora víc a snažit se tak porozumět chování a především signálům, které každý pes vydává. Je s podivem, že se tyto praktické dovednosti nevyučují na škole, jistě by to bylo užitečnější a pro mnohé lidi smysluplnější, než kdejaké tupé memorování nepodstatných, nebo ještě hůře v čase se měnících informací.

Mnohým konfliktům by šlo předejít, kdyby člověk znal a správně četl signály, které vydává pes. Mnohým zraněním by šlo předejít, pokud by lidi psi nedráždili a mnohým nedorozuměním by šlo předejít, pokud by si páníčkové své psy dostatečně hlídali a rodiče nedovoli, aby děti sahaly na cizí zvíře, nebo mu dokonce ubližovaly.

Pes velmi často útočí, pokud se cítí být lidmi ohrožený, případně v okamžiku, kdy mu člověk ubližuje, nebo když ubližuje jeho pánovi (agresivní pokřiky, prudké pohyby - náznaky, nebo dokončené kopance, napřahování, údery rukou, taktéž tahání za ocas, uši, za fousky, píchání do očí prsty, klackem, házení kamenů, atd.) Lidé jsou sice dominantní silou na této planetě, nicméně pokud chtějí žít s ostatními tvory v klidu, i oni by měli chápat a respektovat zvířata a jejich chování. V žádném případě si nepřeji konflikt mých psů s jinými lidmi, ale zároveň po nich nemůžu chtít, aby v případě, kdy jim je ze strany lidí ubližováno, se nebránili. To je prostě proti logice, aby se napadený nesměl bránit. Pokud člověk psovi ubližuje, nebo ho dráždí, kousanec si zaslouží! Toto platí pro dospělé i děti.

Když jsem byl malý a nechtěl jsem poslouchat, dostal jsem na zadek. Pomohlo mi to pochopit co si mohu dovolit a co už je za hranicí a rozhodně toho nelituji, neboť ty výprasky byly zasloužené a naopak z dnešního pohledu dospělého člověka jsem za ně rád. Podobně se k problému staví pes, i on vám dává najevo co můžete a co už je za hranicí a pokud dotyčné individuum tuto hranici překračuje a psa dráždí, či mu ubližuje, je svatým právem psa se bránit a třeba i útokem. Naštěstí nebyli nikdy naši psi podobné situaci vystaveni, nicméně pokud jim bude někdo někdy ubližovat, rozhodně jim nebudu mít za zlé, budou-li se bránit.

Pokud bych se měl vypořádat s názorem, že někteří lidé požadují, aby psi chodili pouze na vodítku a jenom s náhubkem, musel bych i já požadovat, aby všechny děti byly vždy nejvýše metr od svých rodičů a ruce měly spoutané a přes pusu měly pásku. Obojí je stejně nesmyslné. Pes potřebuje volnost, jeho majitel je však v takovém případě za něj plně zodpovědný. Stejně tak děti potřebují svobodu, je však zodpovědností rodičů, pokud jejich dítě dráždí nebo ubližuje psovi a ten se poté brání.

dog_attack.jpg
Taktéž je potřeba upozornit na významné odlišnosti v chování fenek a psů a vůbec mezi jednotlivými plemeny a neházet tak všechny psy do jednoho pytle. Kupříkladu psí samci útočí cca 2x častěji než fenky. V této souvislosti si neodpustím kritickou poznámku na adresu některých majitelů tzv. "bojových plemen", kteří jsou zhusta aktéry v kauzách konfliktů s lidmi. Nic proti samotným zvířatům nemám, jsou to krásní tvorové, spíš mi vadí někteří paníčkové, kteří si podobné zvíře pořídí, ale poté jej nejsou schopni zvládnout. Každý alespoň trochu soudný majitel, který neignoruje fakta, si je vědom, že pořízením dobrmana, rotvajlera, staforda, pitbulla, či jiného psa s podobnou mentalitou si pořizují zvíře, které má potenciál významně ublížit, a proto je potřeba mít toto na paměti a podle toho se chovat. Nejhorší je, pokud si tito majitelé nejsou ochotni přiznat, že jejich mazlíček má tento nebezpečný potenciál a bagatelizují možné následky a chovají se nezodpovědně. Zbytečně tak přivolávájí potenciální konflikty, které mohou vyústit v situace, kterým se každý rozumný člověk snaží na hony vyhnout. Dle mého názoru by si proto tato plemena měli pořizovat pouze lidé, kteří budou mít prokazatelné vzdělání (certifikát) opravňující k chovu těchto zvířat. Je prostě neoddiskutovatelným rozdílem, zdali chováte retrívra, či labradora, nebo staforda, či pitbulla. Statistika je v tomto směru k "bojovým" plemenům velmi nekompromisní a například v USA stojí za 55% všech smrtelných útoků pitbullové, 14% mají na svědomí rotvajleři, 4% američtí buldoci nebo stafordi, 5% husky a zbytek ostatní plemena. Na druhou stranu, ne za všechna napadení člověka "bojovými" plemeny mohou samotní psi, mnohokrát hraje svojí roli i chování "postiženého" člověka, ale o tom se zas tak často nemluví. Přeci jenom svalit vinu na psa je daleko jednodušší, než se přiznat, že jsem ho dráždil.

Přeji všem majitelům psů hodně zodpovědnosti a rozumu a nepejskařům dostatek tolerance. Psi tady prostě vždy byli, jsou a naštěstí vždy budou, a proto je potřeba znát a porozumět psímu chování více než jiným zvířatům. Pokud chtějí žít pejskaři i nepejskaři v normálním soužití, měly by obě skupiny najít porozumění pro jednání a chování právě té druhé strany.

Doplnění 19:00h - z mnoha reakcí, které mi přišly si dovolím zveřejnit jednu od paní Jelínkové, se kterou se plně ztotožňuji:

...i bojový pes, pokud je vychováván ve styku s člověkem, ví, jak se k němu chovat. A že za pokousaní většinou mohou psi, kteří nejsou tak šťastní, tj. žijí někde uvázaní, nebo jsou sami na zahradě, či na dvorku, neznají pohlazení a člověka vidí jednou za týden... To jsou pak ti, kteří na vesnici někomu utečou...

Autor: Petr Čunderlík | úterý 25.1.2011 7:47 | karma článku: 45.96 | přečteno: 21654x

Další články blogera

Petr Čunderlík

Chci mír za jakoukoliv cenu!

Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...

2.4.2023 v 14:44 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Petr Čunderlík

Diagnóza české vlajky na profilu

Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..

28.7.2022 v 11:03 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 1112 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Šik

Kdo jsou oběti zla?

Prosincová střelba na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze měla jeden efekt. Vytvořila atmosféru, v které se jisté osoby odhalují v plné nahotě.

24.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jiří Kačír

Neetické metody managementu v práci: udělejte šéfa z největšího zmetka

Už se vám někdy v práci stalo, že vám šéfuje člověk, který je v podstatě ze všech možných lidí největší... had? A ze všech nejméně rozumí práci? Možná jste si říkali, že je to náhoda, a že takoví lidé se prostě občas vyskytují.

24.2.2024 v 15:53 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 289 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Chlapi, neřvěte tak, soudružka smaží řízky

My tenisté jsme to neměli dříve v zimě lehké. Haly nebyly, energie na rozdávání, soutěžní absťák, a tak jsme o sobotách a nedělích hrávali dopoledne fotbal.

24.2.2024 v 12:22 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jaroslav Herda

Komprodopis předaný Alexandru Vondrovi "opravdovými zemědělci" . Policejní nezdárek.

Policii zaujala iniciativa pana Vondry a reagovala okamžitě. Nic proti oněm "opravdovým zemědělcům". Někde nějak přišli k listu papíru, který vypadal jako kopie dopisu podepsáná panem Jandejskem.

24.2.2024 v 11:20 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 620 |

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXXVIII. (o děsivém snu a angažovaném trosečníkovi)

Do snu mi, když se setmělo, vlezlo stvoření patero – každé mělo stejné tělo, však každé jiné gendero.

24.2.2024 v 9:00 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 201 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4182

syn, bratr, strýc, bratranec, bohužel již nejsem vnuk, za to jsem šťastný "táta" dvou psích slečen, milovník přírody a sýrů, cestovatel, Afričan, fotograf, posluchač "dobré" hudby, squashista, čtenář, rejpal, filmový divák, vděčný strávník, barman, lenoch...

více na webu: www.petrcunderlik.cz


najdete mě také na facebooku:

Petr Čunderlík Photographer


 

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...