Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lední medvědi a jiní neobyčejní obyvatelé Arktidy... (fotoblog)

Arktida není pustina! Naopak,  je plná života! Některá místa kypí životem tak, až oči přechází. Na vrcholu toho všeho stojí legendární šelma - lední medvěd. Tento největší medvědí druh, až dvakrát těžší než medvěd grizzly. se stal symbolem Arktidy a zároveň svědkem křehkosti a zranitelnosti této části naší planety. Nejpočetněji jsou však v arktidských oblastech, konkrétně na Špicberkách, zastoupeni ptáci, a proto zde především v letních měsících můžete vidět alkouny, kajky, husy, chaluhy, jespáky a mnoho dalších druhů v počtech od statisíců do několika kusů. 

Fotografování a pozorování zvířat pro mě představuje největší potěšení v přírodě, není se čemu divit, že jsem si obé užíval maximálně právě na Špicberkách, neboť se jedná v pravdě o magický kout Země, kde jsou zvířata pány a vy pouze na návštěvě. Pokud se chováte slušně, máte dobrou šanci, že vás pozvou dál a nabídnou pohledy, na které nezapomenete. Snad jsem se choval slušně, ostatně posuďte sami...

 

Spící medvěd - původně jsme měli namířeno jinam, ale průzkumný člun objevil v jednom zákoutí medvěda, který odpočíval po své hostině. Když jsem se tu novinu skrz vysílačku dozvěděl, nemohl jsem se dočkat, tohle bude můj první medvěd. U takových mimořádných situací mám vždy chvění po celém těle. Náš zodiak se speciální technikou přibližování pomalu dostal k odpočívajícímu medvědovi tak, abychom jej nevyrušili. Závěrky fotoaparátů cvakaly, ale nejkrásnější byl okamžik absolutního ticha uprostřed divočiny, kdy jsme medvěda jenom pozorovali. Nedá se to slovy popsat - to se musí zažít!

 

Lední medvěd a buřňák lední - originálním místem života medvěda ledního je celistvý driftující ledovec. Říká se, že někteří medvědí samci prožijí celý život pouze na mořském ledě a nikdy nevstoupí na pevninu. Nemají k tomu vlastně žádný důvod, neboť se živí hlavně tuleni a ty najdou nejčastěji právě zde.

 

Lední medvěd na kře - barva medvědí srsti se liší podle doby a místa, kde medvěd žije. Vyskytují se odstíny od žluté nebo krémově žluté až po téměř bílou - nikdy však neuvidíte sněhově bílého medvěda. Na Špicberkách byli medvědi loveni do roku 1973, kdy se Norsko připojilo k dalším arktidským národům a společně zahájili ochranu tohoto druhu. Od tohoto roku byli medvědi lední globálně chráněni, s výjimkou omezeného povolení lovu domorodcům v Grónsku, Kanadě, Aljašce a Rusku. 

  

 Medvědice s medvídětem - nejšťastnější chvilka přišla, když jsme jednoho dne objevili medvědicí se svým cca sedmi měsíčním medvídětem. Ještě dneska cítím to vzrušení, které provázelo tohle dopoledne, kdy jsme se mohli těšit z tohoto mimořádného pohledu. Lední medvědi jsou samotáři a obvykle netolerují přítomnost dalšího ledního medvěda ve svém teritoriu. Medvědice se straní samců, vyjma období páření (duben až květen). V době páření spolu žijí několik dní, aby se mohli opakovaně pářit a pak si jdou každý svojí cestou. I plně dospělá a silná medvědice není v bezpečí před agresivními hladovými samci. Mláďata jsou závislá na své matce do věku cca 2-2,5 roku. Úmrtnost je v prvních měsících a letech značná. Jakmile však mláďata přežijí první 2-3 roky a získají dostatečné lovecké schopnosti, tak mají šanci se dožít  15-25 let života.

 

Lední medvěd - život na kře s omezením - Bohužel, ilegální lov je stále součástí medvědího života a zhruba 200-300 ks ročně padne za oběť právě pytlákům, převážně v Rusku. Naštěstí se jedná pouze o regionální problém, který, i přes značné odsouzení, nemá přímý vliv na celkovou populaci medvědů ledních. Daleko větší hrozbou pro medvědy lední jsou změny klimatu a pak především důsledky spočívající v dramatickém úbytku mořského ledu a otravy enviromentálními toxíny (těžké kovy a polychlorované bifenyly, atp.), které přináší mořské a vzdušné proudy z průmyslových zemí do Arktidy. Lední medvědi jsou skvělí plavci, není pro ně problém uplavat desítky kilometrů. V posledních letech však bylo zaznamenáno zvýšené množství utonulých medvědů a to především v důsledku vysílení - některým medvědům jednoduše roztál celistvý mořský led pod tlapami a medvědi tak mnohdy musí urazit více jak 100 km v moři, než narazí na jiný mořský led - někteří však cestu nezvládnou a utopí se. Prostor pro tradiční život medvěda ledního na mořském ledu se bohužel zmenšuje... 

 Mrož lední - je největším zástupcem čeledi tuleňovitých v Arktitě a druhým největším v globálním hledisku. Větší je pouze rypouš sloní. Samci mohou být až 3,5m dlouzí a vážit mohou 1,5 tuny, samice pak dosahují délky až 2,5 metru a váží cca 900kg. Mláďata se rodí cca 1,3 metru dlouhá a váží cca 60-85kg. Mroží kly mohou být až 1 metr dlouhé a mrož je nevyužívá k získání potravy. Kly slouží především jako účinná obrana před ledními medvědy, případně jako pomoc při šplhání na ledovou kru. Hlavní účel klů je však vyjádření míry společenského statusu - jednoduše, čím delší, tím výše je mrož ve skupině postavený. Velikost klů tak hraje důležitou roli hlavně při páření, kdy samci bojují o možnost se pářit. Kel se může zlomit, což může ovlivnit pářící status, avšak na délku života to vliv nemá.

 

Mrož lední v moři - lov mrožů ledních na Špicberkách vedl téměř k regionálnímu vyhubení těchto savců v 50. letech 20. století. Od roku 1952 je mrož na Špicberkách chráněný a populace mrožů se tak pomalu zotavuje a počty mrožů stoupají, avšak zdaleka ještě nedosahují počtů před začátkem lovu. Mroži se vrací na místa, která byla jejich domovem před příchodem Evropanů. Počty mrožů na Špicberkách a Zemi Františka Josefa se nyní odhadují na cca 2000. Mroži tráví celý rok na jednom místě, ale pohybují se na otevřeném moři a zpět na pobřeží. Jsou velmi společenští - žijí ve skupinách čítajících obvykle 20 a více členů. Existuje zde zajímavá sexuální segregace mezi samci a samicemi. Zatímco samci obývají severozápadní Špicberky, samice se zdržují převážně v severovýchodní části tohoto souostroví a Zemi Františka Josefa.

 

Kolonie mrožů ledních - i dnes žije nejvíce mrožů v severovýchodní části, kam se evropští lovci v minulosti nedostali. Během malé doby ledové (mezi 14-19. stoletím) byl hlášen výskyt mrožů dokonce na řece Temži a na začátku 20. století přišlo hlášení o mrožích z jižního Baltu. Mroži se živí převážně planktonem a mlži (nejčastěji rozchlípka písečná - Mya arenaria), kteří žijí na bahenném mořském dně. Žaludek mrože může obsahovat až 70kg mlžího masa! Tato majestátní zvířata tak nabízí nejen úžasný pohled, ale taktéž nezapomenutelný zápach, který provází celou kolonii. 

 

 Mládě tuleně vousatého - mláďata jsou velmi zranitelná, ještě nemají dostatečně vyvinutou srst pro život v moři a mohou tak lehce prochladnout, proto by mělo být přiblížení k takovému zvířeti ve volné přírodě obzvláště opatrné, aby přítomnost člověka zvíře zbytečně nevyplašila. Mláďata vypijí denně až 8 litrů mléka s obsahem tuku cca 50%. Po asi třech týdnech se mohou začít potápět a hledat si vlastní potravu. Průměrný život trvá 20-25 let.

 

 Tuleň vousatý - je nejdůležitější kořistí pro medvěda ledního. Medvěd potřebuje ulovit cca jednoho tuleně týdně. Dobře najezený lední medvěd s dostatečnou tukovou vstvou dokáže přežít až 8 měsíců bez potravy! Průměrná váha tuleně vousatého dosahuje 300kg s délkou cca 2,5 metru. Jsou tak po mrožích druhým největším zástupcem čeledi tuleňovitých v Arktidě. 

 

Sob polární - život

 

Sob polární - smrt

 

Útok Rybáka dlouhoocasého na mojí hlavu- rybáci dlouhoocasí jsou sice relativně malí, ale stateční arktičtí ptáci, kteří chrání své teritorium a hnízda a neváhají při tom napadnou i mnohem větší tvory. Mají můj respekt. Ny-Alesund, Špicberky

 

 

Chaluha malá v hnízdě - oproti ostatním chaluhám a ptákům je méně plachá a nebojí se hnízdit dokonce v blízkosti lidí. Každopádně je ale potřeba dodržovat určitou vzdálenost

 

Chaluha příživná - je nejpočetněji zastoupená chaluha na Špicberkách. Její stav se odhaduje na cca 1000 párů. Stejně jako jespák mořský ovládá techniku předstírání zranění, kterou nalákává pozornost na sebe a odvádí potenciální predátory pryč od hnízda. 

 

 Husa krátkozobá - nejpočetnější husí zástupce na Špicberkách, je poměrně plachá a dokáže se vyrušit i ze vzdálenosti 1km! Je potřeba se přiblížit opatrně a případně odolat jít blíž, neboť vyplašená husa může opustit své hnízdo a především vejce, které se pak stanou kořistí některého predátora. 

 

Berneška bělolící - je mnohem méně plachá než husa krátkozobá. Volně se prochází například v Ny-Alesundu. Bernešky byly na Špicberkách téměř vyhubeny, ale naštěstí jejich počet opět stoupá. Berneška má 4-5 vejcí a po dobu cca 24-25 dní na nich sedí samice, zatím co samec se pohybuje okolo a chrání hnízdo před predátory

 

 Sněhule severní - někdy též familiérně zvána jako snowflake "vločka". Jedná se o 16-17 cm velkého a cca 25-40 g vážícího jediného pěvce vysoké Arktidy. Na Špicberkách je rozšířen téměř všude a vidět ji zde můžete od konce března do začátku září. Jejich melodický zpěv ohlašuje v tundře konec zimy a nástup polárního dne

 

 "Na hlídce" 

 

 Rybák dlouhoocasý - vzdálenost mezi letními hnízdišti na severu a zimovišti na jihu v Antarktidě dosahuje až 15 tisíc kilometrů! Rybáci přilétají na hnízdiště v druhé polovině května nebo na začátku června a zůstávají zde až do konce srpna nebo začátku září. 

 

 Rybák dlouhoocasý v letu - rybáci jsou velmi efektivní a nekompromisní v obraně svých hnízd. Jakmile na vás zaútočí, budete doslova bombardováni dokud se nevzdálíte z místa, kde se nachází hnízdo.

 

 Kolonie alkounů tlustozobých - útesy i okolní moře bylo naprosto obsypáno alkouny tlustozobými, jedná se o největší kolonii alkounů na Špicberkách. Na 50 tisíc alkounů hnízdí na těchto útesech, Alkefjelet, Špicberky

 

 Alkoun tlustozobý - měří cca 41 cm a váží cca 700-1200 g. Je velmi podobný alkounu úzkozobému. Populace na Špicberkách se odhaduje na cca 850 tisíc hnízdících párů. Hnízdící alkouni na Špicberkách často končí v hrncích grónských a novofoundlandských kuchařů. Ačkoliv jsou intenzivně loveni ve svých zimovištích, neprojevují přílišnou obavu z člověka a dovolí mu přiblížit se k nim samotným i k hnízdům, pokud se ovšem chováte opatrně a tiše. V blízkosti útesů s koloniemi se doporuče mít nějaké "antihovínkovské" oblečení...

 

 Polární liška v letním šatu - v zimě nosí krásnou bílou srst, na léto se jí mění na hnědou

 

 Liška polární na lovu - lišky velmi často vykrádají hnízda ptáků, a proto je nejčastěji spatříte právě v místě ptačích kolonií

 

 Jespák mořský - zvláštní chování tohoto arktidského ptáka spočívá v technice, jakou se snaží odvést potenciální predátory od svého hnízda. Zvednutím křídla předstírá zranění a snaží se nalákat pozornost na sebe a poté se zvednutým křídlem kráčí daleko od hnízda, čímž odvede predátora pryč. Pokud spatříte toto chování, následujte ptáka a on vás odvede od hnízda a poté se místu, kudy jste procházeli vyhněte, hrozí totiž, že vejce v hnízdě bez svého rodiče prochladnou. 

 

 Alkoun malý - je nejmenším zástupcem alkovitých v severním Atlantiku a také nejpočetnějším druhem mořského ptactva ve vysoké Arktidě. Měří něco kolem 20cm a váží cca  120-180g. Velmi živý a akční pták je často nazýván jako "duše Arktidy"

 

 Kolonie alkounů malých - tito alkouni se příliš nebojí lidí, je proto docela jednoduché se k nim dostat blízko, ačkoliv hnízdí na strmých skaliskách. Jakmile se přiblížíte, je dobré zůstat trpělivý a produkovat minimum pohybu, poté se můžete těšit z pozorování života v kolonii. Odhaduje se, že na Špicberkách hnízdí cca 1 milión párů těchto ptáků. Vidět zblízka rušnou kolonii alkounů malých je jedním ze zážitků, které si budete pamatovat na celý život.

 

 Kajka královská - o něco menší než kajka mořská, obývá nejčastěji otevřenou tundru v místech s malými jezírky. Kajka královská je poměrně plachý pták a díky svému krásnému zabarvení (samec) je jedním z žádných fotografických "úlovků". Budete potřebovat trochu trpělivosti, abyste ji spatřili, ale při troše štěstí a soustředění ji možná spatříte v hejnu kajek mořských - občas se k nim připletou (zleva: samice kajky mořské, samice kajky královské, samec kajky královské, samec kajky královské)

 

 Alkoun obecný - populace alkouna obecného se odhaduje na 20 tisíc hnízdících párů. Jsou poměrně jednoduše spatřitelní. Když sedí na vodě, tak se dokážou poměrně rychle potopit a obvykle to udělají přesně v tom okamžiku, kdy chcete stisknout spoušť. Tento se oproti zvyklostem rozhodl odlétnout. Díky!

 

Na Špicberkách bylo pozorováním zaznamenáno kolem 250 návštěvních druhů a cca 30 hnízdních druhů ptáků. Kromě otevřené tundry potkáte nejvíce ptáků na moři v blízkosti útesů, "věrnými" průvodci ptáků jsou především lišky, na plážích potkáte mrože lední a tuleně, v místech s hustějším podrostem spatříte pasoucího se soba polárního, ve studených arktidských vodách pak můžete zažít gejzír od velryb a na ledu, ve vodě a občas i na souši spatříte při troše štěstí ledního medvěda. Život v Arktidě je tak velmi pestrý a také intenzivní, zároveň je však jednoduše zranitelný a tím pádem i ochrany hodný. Historické omyly tak jsou pomalu napravovány a to vše vede ku prospěchu přírody, zvířat i lidí. 

 

Fotografie z tohoto článku a další ve vyšším rozlišení najdete také na stránkách
www.petrcunderlik.cz

 
Přeji všem hezký den!

Autor: Petr Čunderlík | neděle 2.9.2012 8:40 | karma článku: 28,60 | přečteno: 2853x
  • Další články autora

Petr Čunderlík

Chci mír za jakoukoliv cenu!

Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...

2.4.2023 v 14:44 | Karma: 31,78 | Přečteno: 1049x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Diagnóza české vlajky na profilu

Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..

28.7.2022 v 11:03 | Karma: 25,78 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Společnost

Petr Čunderlík

Kolocovy: Zneužívání "metoo" na český způsob

Někteří lidé si prostě myslí, že když si načmárají na ruce heslo "metoo", tak se tím automaticky legalizují jako oběť sexuálního zneužívání a násilí, ať se jim přihodilo cokoliv.

19.1.2021 v 10:39 | Karma: 40,64 | Přečteno: 2100x | Diskuse| Společnost

Petr Čunderlík

Ve stínu krále... (fotoblog)

Keňa! Můj druhý domov, srdce Afriky a místo, kam se vždy rád vracím. Žluté pláně Masai Mary, červená zem v Tsavu a majestátní Kilimandžáro v parku Amboseli spolehlivě rozbuší mé srdce. Afriko, má velká lásko, zase jsem doma!

18.3.2016 v 9:24 | Karma: 24,91 | Přečteno: 1253x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Jarní fotolovy... (fotoblog)

Jaro se pomalu chýlí ke konci a vládu bude přebírat léto, proto je myslím si vhodný okamžik se podívat, jaké to jaro letos bylo. Krom jiného jsem si konečně našel čas na českou přírodu, kterou jsem tak dlouho zanedbával...

15.6.2015 v 12:30 | Karma: 32,80 | Přečteno: 1830x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Za tučňáky na konec světa... (fotoblog)

Ne, opravdu nejsem kamarád s mořem! Jenom si představím to houpání a jdou na mě mdloby, co však může člověk dělat, když si na svůj list napíše fotografování tučňáků, lachtanů a mořských ptáků na jednom z nejodhlehlejších ostrovů n

26.4.2015 v 8:54 | Karma: 30,48 | Přečteno: 2287x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Zemanovi nejde o uctění památky padlých sovětských vojáků

Prezident Zeman jede do Moskvy, aby dle svých slov, uctil památku padlých sovětských vojáků. Toliko oficiální důvod této návštěvy. Faktem ale je, že se Zeman plánuje 9. května v Moskvě zúčastnit vojenské přehlídky armády, která v současné chvíli destabilizuje sousední zemi. Spolu s ním na pódiu mají stát i představitelé Severní Koreje, Běloruska, Kazachstánu, Tádžikistánu, Indie, Číny, Jižní Afriky, Vietnamu a Kuby, a šéfů separatistické Abcházie, Jižní Osetie, Luhanska a Doněcka. Ve vší úctě k představitelům těchto zemí se nedomnívám, že tyto země představují příklady hodné následování...

7.4.2015 v 17:16 | Karma: 31,79 | Přečteno: 1341x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Ufňukaný Dobrodruh - parodie na cestopis

Neuvěřitelná dobrodružství na vlastní kůži! Takto emotivně zní první věta v popisu nového pořadu ČT - Dobrodruh. Soudě dle prvních dvou dílů se ale více než o dobrodružství jedná o parodii na cestopis, docureality nebo jak tomuto obskurnímu pořadu chcete říkat. Jestli se o něčem dá celkem s jistotou prohlásit že to je škvár a brak, tak je to právě Dobrodruh. Zajímalo by mě, co tímto pořadem tvůrci zamýšleli, protože o nějakém dobrodružství, poznání nebo zábavě to opravdu není. Ještě by to autoři mohli celé zachránit tím, že by to prohlásili za recesi, protože tenhle pořad nikdo nemůže brát vážně...

13.3.2015 v 12:47 | Karma: 42,79 | Přečteno: 20212x | Diskuse| Cestování

Petr Čunderlík

Pátá kolona byla, je a bude jednou z největších hrozeb pro stát

Pátá kolona, neboli lidé, kteří programově škodí vlastnímu státu ve prospěch agresora, byla je a vždy bude jednou z největších hrozeb pro obyvatele a stát, ve kterém žijí. Nebezpečnost těchto individuí spočívá především v jejich pokřiveném charakteru, který neuznává nic jiného, než hrubou sílu a vlastní zisk. Investovat čas a energii do těchto zoufalců a snažit se je nějak přesvědčit argumenty je zcela zbytečné, je to podobné jako udělat z gumy ocel. Jsou to lidé, kteří žijí ze zla, nešťastné osoby prahnoucí po moci a ovládání druhých.

26.2.2015 v 14:29 | Karma: 32,22 | Přečteno: 3632x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Evropo, jsi k smíchu! S pozdravem Adolf Putin a Joseph Lavrov

Svět vždy byl, je a nejspíš i bude rozdělen na sféry vlivu vybraných států, kde platí jednoduchá rovnice o jediné neznámé a tou je míra násilí, kterou jsou ochotni představitelé vybrané mocnosti vyvinout pro dosažení svého cíle. Odvolávat se v této situaci na právo, logiku nebo morálku je naivní a Ukrajina je v tomto zářným příkladem. Můžete snést tisíc argumentů, které usvědčují jednu nebo druhou stranu ze lží, propagandy nebo manipulací, ale nejdůležitější jsou činy. Zde vyhrává Darwin a nikoliv Einstein. Bohužel...

23.2.2015 v 14:15 | Karma: 41,94 | Přečteno: 7501x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Podporuji přijímání uprchlíků do ČR

Když se řekne A, je potřeba říct i B, proto hned na začátku musím ke svému A v nadpisu tohoto článku doplnit ono B. Tím B je totiž schopnost státu a státních orgánů vymáhat tuzemské právo na území ČR. Je to velmi podstatné proto, abychom mohli chtít podporovat přijímání uprchlíků. Zrovna ČR, která má zkušenost s vlastními uprchlíky, kteří opouštěli vlast před nacistickou a komunistickou zvůlí, by měla poskytnout pomocnou ruku těm, kteří prchají před podobnými zrůdnými režimi ze svých vlastí, otáčet se k těmto lidem zády není dle mého soudu správné.

15.12.2014 v 15:59 | Karma: 39,54 | Přečteno: 11599x | Diskuse| Společnost

Petr Čunderlík

Spiš - perla Slovenska... (fotoblog)

Mám tu zemi rád! Byl jsem tam už tolikrát a vždycky objevím místo, které je snad ještě hezčí než to předchozí a to jsem zdaleka neviděl ani desetinu toho, co je zde k vidění. Slovensko má prostě svoje kouzlo, které mě nepřestává bavit. Když se začnu stáčet u Martina směrem na východ, je to podobné, jako byste právě zasedli k štědrovečerní večeři a věděli, že začínají Vánoce - teď už jenom rozbalit dárky. Já jsem si ten svůj rozbalil na Spiši, kam jsem se tentokrát vydal. Že mě Slovensko opět nezklamalo bylo jasné od první minuty, skoro bych řekl, že to byla láska na první pohled...

17.10.2014 v 14:15 | Karma: 36,85 | Přečteno: 3376x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Kuř tak, abys tím neobtěžoval ostatní, o to tady jde...

Téma kouření v restauracích a hospodách nechává chladného jenom málo koho. Podstatná většina lidí má proto svůj názor na to, zdali kouření v restauracích zachovat nebo zakázat. A to je dobře! Lze se domnívat, že ať už to dopadne jakkoliv, bude to vrcholně demokratické rozhodnutí společnosti, které je potřeba respektovat, stejně tak, jako se respektují jiná pravidla, která si společnost dobrovolně zavedla. Říká se tomu dodržování zákonů a je to jedna z věcí, která stojí v opozici vůči anarchii a bezpráví.

3.8.2014 v 18:24 | Karma: 25,25 | Přečteno: 1591x | Diskuse| Společnost

Petr Čunderlík

Komu posloužilo sestřelení malajsijského letadla?

Když se stane nějaký kriminální čin, vražda, vyšetřovatele zajímá, krom jiných věcí, především motiv a to, komu daný čin nejvíce poslouží. Jak si na tuto jednoduchou otázku odpovíme v souvislosti s tragédií letu MH17, který se zřítil minulý týden na východní Ukrajině? A jak tato otázka koresponduje s již známými fakty a osvětlují zjištěné informace celou situaci nebo přinášejí spíše další otázky? „Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.” Bertrand Russell, matematik, nositel Nobelovy ceny

21.7.2014 v 15:48 | Karma: 45,03 | Přečteno: 17485x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Zejtra napořád aneb jak se fotí film... (fotoblog)

Příběh! Začátek, ...., konec... Pro mě tento příběh začal před třemi lety a uzavřel se minulý pátek na MFF v Karlových Varech. Za vším stojí jeden príma debil, jak o sobě sám píše, a jedna zpráva, na kterou jsem kdysi kladně zareagoval. Vždyť to znáte, někdo vás někam pozve, vy přijdete, něco se stane a příběh se rozjíždí...

17.7.2014 v 14:26 | Karma: 23,90 | Přečteno: 2070x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Střípky jara... (mini fotoblog)

Jaro je v plném proudu a na okno už pomalu klepe léto. Letošní rok pádí neuvěřitelnou rychlostí a vlastně posledních několik let utíká tak, že si občas nejsem schopen pořádně užít některé části roku - jaro patří k mým nejoblíbenějším. Letos proto mnoho času na focení nebylo, tak si musím vypomoct snímky z roku loňského. Snad na nich ten roční prach nebude tak znát...

5.6.2014 v 7:05 | Karma: 20,73 | Přečteno: 538x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Ohňová země... (fotoblog)

Tierra del Fuego - nejjižnější místo Ameriky, které získalo své jméno po indiánech, obyvatelých Patagonie, kteří zapalovali v krajině tisíce ohňů, aby tak varovali sousední kmeny před blížícím se nebezpečím. Dnes již ohně v krajině neplanou tak jako dříve, ale magičnost tohoto místa přetrvala. Ryzí příroda Patagonie láká dobrodruhy z celého světa a mnozí tak mají svůj cíl nebo začátek cesty právě v Ohňové zemi v nejjižnějším městě naší planety - v Ushuaii. Toto město se stalo i mým počátkem na cestě nejenom po Ohňové zemi, ale i pro výpravu na Jižní Georgii a dalších místa Jižní Ameriky.

4.6.2014 v 23:21 | Karma: 29,61 | Přečteno: 2334x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Čunderlík

Nikoliv oni, ale běžní lidé mohou za stav společnosti

ONI můžou za všechno! EU, politici, zastupitelé - to ONI to udělali špatně, ONI se chovají divně, ONI jsou zodpovědní, MY nic. ONI jsou pouze na očích a proto se o NICH hovoří, ale MY určujeme, kdo se JIMI stane, bohužel mnohdy na to pěkně kašleme a podle toho to tu vypadá...

4.6.2014 v 13:27 | Karma: 18,20 | Přečteno: 805x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Obsazením Sudet zabránil Hitler občanské válce v Československu...

Argumenty obhajující ruskou okupaci ukrajinského území na Krymu zdají se býti čím dál více "sofistikovanější". Je opravdu zajímavé sledovat tento vývoj. Posledním hitem je argument, že Putin svou okupací zabránil občanské válce na Krymu a z odporného agresora je tím pádem mírotvorce. Hotový Ghandi...

18.3.2014 v 14:31 | Karma: 47,03 | Přečteno: 20256x | Diskuse| Politika

Petr Čunderlík

Pohled dravce... (fotoblog)

Zima bez sněhu je jako podzim bez barevného listí... Pokud nežijete na horách, tak vám letošní zima mnoho šancí, na to myslet si, že je zima, nedala. Jednou z vyjímek byl poslední lednový víkend, a protože se všechno sešlo, tak jak má a dobré nabídky se neodmítají, potkal jsem se opět po pár letech s Rosťou Stachem a dalšími fotografy a vyrazili jsme do východních Čech fotografovat Edovy ptáky... :-)

14.3.2014 v 7:48 | Karma: 31,36 | Přečteno: 1738x | Diskuse| Fotoblogy
  • Počet článků 201
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4195x
syn, bratr, strýc, bratranec, bohužel již nejsem vnuk, za to jsem šťastný "táta" dvou psích slečen, milovník přírody a sýrů, cestovatel, Afričan, fotograf, posluchač "dobré" hudby, squashista, čtenář, rejpal, filmový divák, vděčný strávník, barman, lenoch...

více na webu: www.petrcunderlik.cz


najdete mě také na facebooku:

Petr Čunderlík Photographer